بیسان تور تور داخلی تور مشهد

درباره مشهد

مشهد کلان‌شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. این شهر در زمان افشاریان، پایتخت ایران بود. مشهد دومین شهر پهناور ایران بعد از تهران می‌باشد. بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ این شهر با ۲٬۷۶۶٬۲۵۸ تن جمعیت دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران است. این شهر به واسطه وجود حرم علی بن موسی‌الرضا، هشتمین امام مذهب شیعه، سالانه پذیرای بیش از ۲۷ میلیون زائر از داخل و دو میلیون زائر از خارج از کشور است.

تاریخچه مشهد

حوضهٔ رودخانهٔ کشف‌رود که شهر مشهد در آن قرار دارد، به خاطر شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان یکی از بخشهای مورد توجه برای سکونت در خراسان به حساب می‌آمده است. این منطقه در آغاز مسکن اقوام آریائی بود. در نزدیکی شهر کنونی مشهد، شهری بنام توس وجود داشته است. در اسطوره‌های ایرانی بنای اصلی شهر توس را به جمشید و بازبنای آن را به توس، پهلوان و سپهسالار کیانی نسبت می‌دهند. از تاریخ این شهر در پیش از اسلام، به جز افسانه‌ای چند، آگاهی چندانی در دست نیست؛ ولی با توجه به اسناد موجود، می‌توان گمان برد که این شهر در اواخر حکومت ساسانیان، یکی از مرزداری‌های سر راه گرگان و نیشابور به مرو و بلخ، و از ولایت‌های مشهور در خراسان بزرگ بوده‌است.

توس در زمان خلافت عثمان به‌طور کامل توسط اعراب فتح شد. در دورهٔ اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بود که آبادی‌های سناباد و نوغان که بخشی از مشهد کنونی هستند را نیز در بر می‌گرفت. پس از حملهٔ مغولان مردم شهر ویران‌شدهٔ توس به مشهد مهاجرت کردند و شهر گسترش پیدا کرد. مشهد در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان پایتخت ایران برگزیده شد.

جاذبه‌های گردشگری مشهد

ناگفته مشخص است که معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه شهر مشهد حرم امام رضا (ع) است. از دیگر جاذبه‌های گردشگری مهم مشهد می‌توان به مسجد گوهرشاد، بازار امام رضا (ع)، آرامگاه نادر شاه افشار و آرامگاه فردوسی در طوس اشاره کرد.

در سفر به مشهد اگر به اندازه کافی زمان داشته باشید می‌توانید از جاذبه‌های دیگر این شهر نظیر دره هفت حوض، پارک وکیل آباد، باغ گیاه شناسی مشهد، مقبره شیخ بهایی، مقبره پیر پالاندوز، موزه مردم شناسی مشهد، پارک آبی ایرانیان، سرزمین موج‌های آبی مشهد و … دیدن کنید.

علاوه بر این، شهر مشهد با قرار گرفتن در مجاورت کوه‌ها، در فصل بهار آب و هوایی دلپذیر و تابستان‌هایی معتدل دارد. روستاهای گردشگری بسیار زیبایی نظیر طرقبه، شاندیز و جاغرق در اطراف مشهد هستند که می‌توانید از طبیعت بی نظیر آن‌ها لذت ببرید و مهمان یکی از رستوران‌های آن‌ها شوید.

مشهد سالانه نه تنها میزبان هزاران کردشگر و زائر است بلکه به دلیل جایگاه مهمی که در صنعت پزشکی کشور دارد، یکی از مقاصد گردشگری پزشکی ایران نیز محسوب می‌شود.

غذاهای محلی مشهد

مشهد هم مانند هر شهر دیگری غذاهای محلی مخصوص به خود را دارد. تولید گوشت با کیفیت در مشهد باعث شده است تا غذاهایی مثل شیشلیک و کباب مشهدی بسیار لذیذ طبخ شوند و درمیان گردشگران ایرانی و خارجی محبوب باشند. از دیگر غذاهای محلی مشهد می‌توان به شله مشهدی و دیگچه مشهدی اشاره کرد.

درباره مشهد بیشتر بدانید