بیسان تور تور داخلی تور شیراز

تور های شیراز

نوع نمایش
  • جدول
  • خلاصه

درباره شیراز

شیراز مرکز استان فارس و از زیباترین و کهن‌ترین شهرهای ایران است. جذابیت‌های تاریخی و طبیعی فراوان، این شهر را به یکی از مقاصد مورد علاقه‌ی گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده ‌است. شیراز در بخش مرکزی استان فارس در منطقه کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. در این مقاله به معرفی شهر، تاریخچه، موقعیت جغرافیایی، نقشه، آب و هوا، راهنمای کامل بازدید و جاهای دیدنی شیراز می‌پردازیم.

پیدایش شیراز

محل اولیه این شهر در محل قلعه ابونصر بوده ‌است. شیراز در دوران بنی‌ امیه به محل فعلی منتقل می‌شود و به بهای نابودی اصطخر – پایتخت قدیمی فارس – رونق می‌گیرد. این شهر در دوران صفاریان و زندیان پایتخت ایران بود.
شیراز از دیرباز به واسطه مرکزیت نسبی‌اش در منطقه زاگرس جنوبی و واقع‌شدن در یک منطقه به نسبت حاصل‌خیز، محلی طبیعی برای مبادلات محلی کالا بین کشاورزان، یکجانشینان و عشایر بود. همچنین این شهر در مسیر راه‌های تجاری داخل ایران به بنادر جنوب مانند بندر بوشهر قرار گرفته دارد.

باغ های شیراز

وجود باغ‌های ایرانی و مکان‌های تاریخی با معماری اصیل و هوای فوق‌العاده با رایحه‌ی بهار نارنج، همگی دست به دست هم داده‌اند، تا قدم زدن در کوچه پس کوچه‌های شیراز به یکی از بهترین تجربه‌های سفر هر گردشگری تبدیل شود.

تعدادی از بهترین و معروف‌ترین جاذبه‌ها و آثار باستانی ایران مانند تخت جمشید، مجموعه پاسارگاد و مقبره کوروش، کاخ‌ها، قلعه‌ها و شهرهای دوران ساسانی، نقش رستم و نقش رجب در نزدیکی شهر شیراز قرار گرفته‌اند. تعدادی از برترین آثار تاریخی ایران نیز مانند مسجد نصیرالملک، مجموعه وکیل، مسجد جامع عتیق، دروازه قرآن و ارگ کریمخانی در این شهر قرار دارند. همچنین بهترین و زیباترین باغ‌های ایرانی مانند باغ ارم، نارنجستان قوام، باغ دلگشا و قصرالدشت نیز در این شهر جای گرفته‌اند.

جاذبه های گردشگری شیراز

تخت جمشید

پارسه یا تخت جمشید که به نام‌های چهل منار، صد ستون، هزار ستون و پرسپولیس نیز شناخته می‌شود، از مهم‌ترین آثار باستانی باقیمانده از سلسله هخامنشیان است. این مکان تاریخی در شمال شهرستان مرودشت و شمال استان فارس قرار دارد. در ۵۱۸ سال پیش از میلاد به دستور داریوش بزرگ این شهر به عنوان پایتخت هخامنشیان اعلام گردید.

تخت جمشید، پس از ساخته شدن به دستور داریوش، توسط فرزند وی خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم گسترده‌تر شد. در سال ۱۹۷۹ میلادی این بنای بایستانی در میراث جهانی یونسکو ثبت گردید. این مکان جایگاه چندین کتیبه ساسانی است.

  •  

آرامگاه کوروش کبیر(پاسارگاد)

کوروش کبیر، اولین پادشاه و موسس حکومت هخامنشیان، یکی از مشهورترین و البته محبوب‌ترین پادشاهان ایران ‌زمین است که در زمان سلطنت خود، به پادشاهی عدالت ‌محور با حکومتی مردم‌ دوست شهرت داشته است. وی از سال‌های ۵۵۹ تا ۵۲۹ پیش از میلاد، بر مناطق بسیاری از آسیا حکومت کرد. در این مکان هم مقبره کوروش کبیر و هم کاخ کوروش قرار دارد.

  •  

نارنجستان قوام

باغ نارنجستان که در میان مردم به باغ قوام نیز شهرت دارد، یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز است. این بنا از عمارت‌های دوره قاجاریه است و به دلیل وفور درختان نارنج به این نام خوانده می‌شود. مجموعه قوام بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ خورشیدی مقارن با حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار، به دستور علی‌محمد‌خان قوام ساخته شده و از دو قسمت بیرونی (موزه‌ نارنجستان) و اندرونی (خانه‌ی زینت‌الملوک) تشکیل و به وسیله‌ی تونل به هم مرتبط هستند.

این بنا به عنوان دارالحکومه یا محل انجام امور سیاسی، نظامی و دیدار با نمایندگان دولت‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گرفت. بنای نارنجستان در سال ۱۳۴۵ خورشیدی به دانشگاه شیراز اهدا شد. در فاصله سال‌های ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۸ این بنا در اختیار موسسه آسیایی، به سرپرستی پروفسور آرتور اپهام پوپ، ایران‌شناس مشهور قرار داشت.

  •  

مسجد جامع عتیق

كهن‌ترين مسجد شيراز كه در ضلع شرقي شاهچراغ قرار دارد، به مسجد جامع عتیق مشهور است. اين مسجد باستاني در زمان عمرو ليث صفاري ساخته شده است. مسجد عتیق دو ايوان دارد. هر چند شاید این بنا در صدر فهرست جاهای دیدنی شیراز نباشد، اما یکی از زیباترین مسجدهای ایران است.

درباره شیراز بیشتر بدانید