بیسان تور تور تایلند

مقصد بعدی خود را انتخاب کنید

تور های تایلند

نوع نمایش
  • جدول
  • خلاصه

درباره تایلند

بر اساس شواهد موجود تاریخ پیدایش زندگی بشری در سرزمین تایلند به 40 هزار سال قبل باز می گردد. شواهدی که می توان از میان آنها به مصنوعات سنگی مربوط به دوران پِنگ پام تام لود (Tham Lod Rockshelter) در استان ملی هونگ سون اشاره کرد. همانند دیگر مناطق آسیای شرقی تایلند نیز به شدت تحت تاثیر فرهنگ و مذهب هندوستان در دوران پادشاهی فونان (Kingdom of Funan) در حدود قرن اول بعد از میلاد تا دوران امپراطوری خمر قرار گرفته، امپراطوری که دارای ریشه های قوی هندو بوده و نفوذش در میان تایلندی ها تا به امروز هم ادامه دارد و باقی مانده است.

بخشی از تاثیر فرهنگ هندوستان بر تایلند از تماس مستقیم این کشور با مهاجرین هندی نشات می گیرد. اما عمدتا این کشور به طور غیر مستقیم از پادشاهی هایی نظیر تاواراواتی (Dvaravati)، امپراطوری سریویجایا (Srivijaya) و کامبوج (Cambodia) تاثیر می پذیرد. 

با توجه به گفته های دیپلمات ارنست آرتور فورچ (E.A. Voretzsch) مذهب بودا از هندوستان در دوران آشوکا شاه از دودمان مودیا تا سال ها بعد با ورود به اولین هزاره بعد از مسیحیت به سیام آمد. بعدها تایلند تحت تاثیر سلسله پالاوا (Pallava dynasty) و امپراطوری گویتا ((Gupta Empire در شمال هندوستان قرار گرفت. 

با توجه به اظهارات ژورژ کواودِس (George Cœdès)، وجود شواهدی نظیر اشاره به بردگان سیام یا زندانیان جنگ در سنگ نوشته های چامبا حاکی از ورود تایلند به تاریخ آسیای جنوب شرقی در قرن یازدهم می باشد. حجاری و نقوش برجسته انگکور وات مربوط به قرن دوازدهم گروهی از جنگجویان را به عنوان سیام (Syam) توصیف می کند. علاوه بر این مغول ها بعد از تصرف تا لی (Ta-li) در هفتم ژانویه سال 1253 و آرام کردن یون نان (Yunnan) در سال 1257، به نظر نمی رسید که دیگر قادر به ایجاد سلسله شاهزادگی تایلندی در برآمد پادشاهی قدیمی هندی شده (Indianized kingdoms) باشد. 

حوضه منام در قرن هفدهم محل فرمانروایی تاواراوادی (Dvaravati) بود و در اصل با افراد مونی (Mons) پر شده بود، که در قرن یازدهم جزو قلمرو امپراطوری خمر شد. 

جمعیت و دین

بر اساس آخرین ارزیابی های سازمان ملل جمعیت تایلند در تاریخ چهارم دسامبر سال 2016،  69099702 نفر اعلام شد. جمعیتی برابر با 0.91 درصد از جمعیت جهان که این کشور را به رتبه بیستم رده بندی جمعیت کشورها فرستاده است. تراکم جمعیت این کشور با مساحت کلی 510890 کیلومتر مربعی 135 نفر می باشد یعنی در هر یک کیلومتر مربع از این کشور حدودا 135 نفر زندگی می کنند. 51.6 درصد از جمعیت این کشور شهرنشینند و میانگین سنی در آن 38.3 می باشد.

همچنین بر اساس تحقیقات انجام شده در سال 2010، 93.2 درصد از مردم تایلند به آئین بودایی، 4.9 درصد به دین اسلام، 0.9 درصد به مسیحیت، 0.1 درصد به آئین هندوئیسم و 0.3 درصد به دیگران ادیان معتقدند. می توان از آئین بودایی به عنوان شایع ترین دین مردم این سرزمین نام برد. آئینی که با فرهنگ و هویت تایلند گره خورده و بخشی جدایی ناپذیر این شهر می باشد. مردم این کشور جزو فعال ترین گروه های جهان در مذهب بودا هستند. بر اساس سرشماری های سال 2000، 94.6 درصد از جمعیت بودایی این کشور خودشان را تراوده (کهن ترین شاخه باقی مانده بوداگرایی) معرفی کردند. اسلام دومین دین پرطرفدار در تایلند به شمار می رود تا جاییکه 4.9 درصد از جمعیت به این مذهب معتقدند. البته اکثر جمعیت مسلمانان تایلند در جنوب این کشور و در استان های پاتانی (Pattani)، یالا (Yala)، ساتون (Satun)، ناراتیوات (Narathiwat) و قسمتی از سونگ کلا (Songkhla) چومپفون (Chumphon) متمرکزند، اغلب این مسلمانان پیرو مذهب سنی اند. 0.9 درصد از جمعیت این کشور پیرو مسیحیند، بقیه پیرو سبک دینی سیک و هندو می باشند. البته یک جامعه کوچک و تاریخی یهودی نیز با قدمتی مربوط به قرن هفدهم در تایلند وجود دارد. 

واحد پول و عبارات کاربردی

واحد پول تایلند بات است و هر بات به 100 ستنگ تقسیم می شود. اسکناس های رایج تایلند شامل اسکناس های 20، 50، 100، 500 و 1000 باتی است و از سکه های رایج آن می توان به 1، 2، 5  و 10 باتی اشاره کرد. سکه های 25 و 50 ستنگی در این کشور زیاد کاربردی ندارند. 

  •  

عبارات کاربردی

فارسی تایلندی
سلام Sa-wat dee
چطوری؟ Sabai dee ru
خوبم Sabai dee
ممنون  Khob Khun
بله chai
خیر mai chai
می‌توانم dai
نمی‌توانم mai dai
مهم نیست mai pen rai
متاسفم Khor tort
کجاست؟ Yoo tee nai

 

زبان رسمی

زبان رسمی مردم این سرزمین تایلندی است، زبان تای کادای نیز در نزدیکی لائوس و ایالت شان در میانمار وجود دارد و مختص این مناطق می باشد. همچنین زبان های کوچکی در قوس هانیان و یون نان جنوب به سمت مرزهای چین نیز به چشم می خورد. می توان از زبان تایلندی به عنون زبان اصلی آموزش و پرورش و دولت نام برد، زبان رسمی کشور که مردم این سرزمین با آن صحبت می کنند. استانداردهای این زبان به گویش مردم ساکن در قسمت مرکزی کشور بستگی دارد. زبان نوشتاری این کشور نیز تایلندی است و الفبای آن الگویی از سیستم نوشتاری ابوگیدا که شامل حروف الفبای خمر می باشد، اقتباس شده. در گزارشات کشوری که در سال 2011 توسط دولت سلطنتی ارائه شد تعداد 62 زبان شناخته شده یافت می شود. این گزارشات به سازمان ملل متحد با هدف رفع تمام تبعیضات نژادی و رویکردهای قومی فرستاده می شود. 

هزینه سفر به تایلند

درباره تایلند بیشتر بدانید