بیسان تور تور گرجستان

مقصد بعدی خود را انتخاب کنید

درباره گرجستان

گرجستان مساحتی حدود ۶۹.۷۰۰ کیلومتر مربع دارد و میزان جمعیت آن در آخرین سرشماری سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده است. کشور گرجستان به ۸ استان، یک منطقه خود مختار به نام اوستیای جنوبی به مرکزیت تسخینوالی و ۲ جمهوری خودمختار به نام‌های آجاریا به مرکزیت باتومی و آبخازیا به مرکزیت سوخومی تقسیم‌بندی می‌شود.

بخش قابل توجهی از مساحت این کشور را کوهستان‌های بلند، رودخانه‌ها، سواحل دریاها و سایر جاذبه‌های گردشگری تشکیل داده‌اند. به همین دلیل در بسیاری از نقاط این کشور تراکم جمعیت بسیار پایین است و به ازای یک کیلومتر مربع، ۶۵ نفر زندگی می‌کنند. اما شهر تفلیس به‌دلیل پایتختی خود، تراکم عظیمی از جمعیت این کشور را در خود جای داده است.

آب‌وهوای کشور گرجستان

آب‌ و هوای گرجستان تحت تاثیر جریانات آب‌وهوایی مختلفی از سمت شرق و غرب خود قرار دارد. در سمت غرب این کشور، آب ‌و‌هوای نیمه‌ گرمسیری و در سمت شرق آن، آب ‌و‌هوای قاره‌‌ای حاکم است. منطقه‌ کوهستانی قفقاز در سمت شمال گرجستان، مانع از ورود هوای سرد به این کشور می‌شود. در نواحی کم ‌ارتفاع ساحلی این کشور نیز آب‌‌و‌هوای گرم و مرطوب ناشی از مجاورت با دریای سیاه حاکم است. ارتفاع از سطح دریا و فاصله تا دریای سیاه، تفاوت آب‌ و‌هوایی را در مناطق مختلف ایجاد می ‌کند.

گرجستان دارای اقلیمی خاص و چهار فصل است. به‌طوری که در هنگام حاکم بودن هوای تابستانی در سواحل دریای سیاه، کوهستان‌ها را مه غلیظی فرامی‌گیرد که باعث رویش علف‌ها و گل‌های بهاری می‌شود. کوه‌های قفقاز نیز در بیشتر روزاهای سال معمولا پوشیده از برف هستند و آب‌وهوای بسیار سردی دارند.

فرهنگ، مذهب و زبان مردم گرجی

مردم گرجستان به زبان گرجی تکلم می‌کنند. زبان گرجی یکی از  قدیمی‌ترین و اصیل‌های زبان‌هایی است که در جهان پا به عرصه وجود گذاشته است. طبق اسناد و شواهد تاریخی، گفته می‌شود که این زبان یکی از ده زبانی است که بشر در ابتدا با آن‌ها تکلم کرده است. خط گرجی نیز برگرفته از اصالت این زبان است و شکل و رسم‌الخط خاص خود را دارد. زبان گرجی یکی از زبان‌های قفقازی و از خانواده زبان‌های کارتولی به‌شمار می‌آید و همچنین یکی از ۱۴ زبانی است که الفبای خاص خود را دارند.

تعداد زیادی از مردم گرجستان همانند بیشتر کشورهای اروپایی، پیرو آیین مسیحیت و مذهب ارتودکس هستند. تعداد کمی از جمعیت این کشور را نیز مسیحی‌های کاتولیک تشکیل می‌دهند. گرجی‌ها بزرگترین قوم در گرجستان هستند و سایر قومیت های گرجستان شامل آذربایجانی ها، ارمنی ها و روس ها هستند.

جشن‌های کشور گرجستان

مردم گرجستان به بهانه‌های مختلفی مانند رویدادهای ملی و مذهبی، جشن و پایکوبی برگزار می‌کنند. از مهمترین این جشن‌ها می‌توان به جشن سال نو اشاره کرد که از 15 دسامبر تا 15 ژانویه (به مدت یک ماه) برگزار می‌شود. کارناوال سنتس، جشن علیلو، جشن پاک، جشن برکت خواهی، جشن رنگ کردن تخم مرغ، جشن گل رز و جشن انقلاب مخملی از جمله مراسمی است که در آن‌، مردم گرجستان با پوشیدن لباس‌های سنتی و به صورت دسته جمعی می‌رقصند.

جاذبه‌های گردشگری گرجستان

کشور گرجستان زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد که از آن میان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دریاچه آبود لائوری (Abuddelauri Lake)

دریاچه بلک راک (Black Rock Lake)

دریاچه توباوارچخیلی (Tobavarchkhili Lake)

مسیر بین شهر Omalo تا شهر Shatili

کلیسای سیونی

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

قلعه ناریکا

پارک ملی بورجومی خاراگالی (Borjomi Kharagauli National Park)

پیست اسکی گرجستان

بنای تاریخی اوپلیستسیخه

مجسمه عشق

درباره گرجستان بیشتر بدانید