بیسان تور تور روسیه

مقصد بعدی خود را انتخاب کنید

درباره روسیه

روسیه با نام رسمی فدراسیون روسیه در اوراسیا قرار دارد. کشوری پهناور یا به بیانی دیگر بزرگترین کشور جهان که با وسعت 17.075.400 کیلومتر مربع، مساحت بیش از یک هشتم مناطق مسکونی دنیا را پوشش می دهد. طبق آخرین آمار رسمی که در پایان ماه مارس سال 2016 ارائه شد، این کشور جادویی با جمعیت بیش از 144 میلیون نفر نهمین کشور پرجمعیت جهان به شمار می آید. البته بیشتر جمعیت این کشور در بخش غربی و اروپایی آن زندگی می کنند و بخش شرقی اش تراکم جمعیت کمتری دارد تا حدی که 77 درصد جمعیت این کشور در قسمت اروپایی کشور یعنی بخش غربی آن ساکنند. پایتخت روسیه شهر مسکو، شهری پهناور است که در قسمت اروپایی کشور قرار دارد و می توان از آن به عنوان یکی از بزرگترین شهرهای جهان نام برد. از دیگر شهرهای کلیدی و اصلی این کشور می توان به سن پترزبورگ، نووسیبیرسک، یکاترینبورگ، نیژنی نووگورود و قازان اشاره کرد. 

روسیه در سراسر شمال آسیا و بیشتر مناطق اروپایی شرقی کشیده شده، به همین دلیل در آن طیف گسترده ای از شرایط آب و هوایی و زیست محیطی و بازه های زمانی متفاوت مشاهده می شود. از شمال غرب تا جنوب شرقی، روسیه با کشورهایی مانند فنلاند، استونی، لتونی، لیتوانی و لهستان (هر دو با استان کالینینگراد)، بلاروس، اوکراین، گرجستان، آذربایجان، قزاقستان، چین، مغولستان و کره شمالی هم مرز است. همچنین مرز دریایی آن با ژاپن از طریق دریای اختسک و با ایالت آلاسکا در امتداد تنگه برینگ مشترک می باشد.

جمعیت و دین

بر اساس آخرین برآوردهای سازمان ملل جمعیت روسیه در تاریخ پانزدهم ژوئیه سال 2017، صد و چهل سه میلیون و سیصد و هفتاد دو هزار و پانصد و چهار نفر اعلام شد. جمعیتی معادل 1.91 درصد جمعیت جهان.

می توان از روسیه به عنوان یک کشور چند ملیتی و چند قومی نام برد، کشوری که مسیحیان ارتودوکس 75 درصد از جمعیت آن را و مسلمانان 5 درصد از جمعیت رسمی آن را پوشش می دهند. جمعیت هر یک از فرقه ها و ادیان دیگر مانند کاتولیک، پروتستانت، یهودیت و بودایی ها در این کشور تنها یک درصد اعلام گردیده. سایر مذاهب یک درصد از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و حدود 8 درصد از بقیه مردم روسیه بی دین و ملحد می باشند. 

واحد پول

واحد پول رسمی فدراسیون روسیه، دو جمهوری معروف آبخازیا و اوستیای جنوبی و دو جمهوری ناشناخته دونتسک و لوهانسک، روبل است. هر روبل معادل 100 کوپک می باشد. در این کشور از اسکناس های 50، 100، 500، 1000 و 5000 به صورت متداول و از اسکناس های 5 و 10 روبلی به ندرت استفاده می شود. رایج ترین سکه های این کشور 1، 2، 5، 10 روبلی است و نادرترین آنها 1، 5، 10 و 50 کوپکی می باشد.

زبان

160 گروه قومی در روسیه زندگی می کند به همین دلیل و با وجود تعداد قومیت در این کشور بیش از 100 نوع زبان وجود دارد. با توجه به آمار سال 2002، 142.6 میلیون نفر در این کشور به زبان روسی صحبت می کنند. بعد از زبان روسی، زبان تاتاری در این کشور جایگاه دوم را به خود اختصاص داده است و می توان از آن به عنوان زبان 5.3 میلیون نفر نام برد. بعد از آن نوبت به زبان اوکراینی می رسد، زبانی که یک میلیون و هشتصد نفر از مردم روسیه با آن صحبت می کنند. گرچه روسی تنها زبان رسمی این کشور است اما قانون اساسی به جمهوری های مختلف حق ثبت زبان های رسمی خود را داده است. زبان روسی پس از انگلیسی دومین رتبه را در زمینه زبان استفاده شده در اینترنت از آن خود کرده است.

آب و هوای کشور روسیه

از این جهت که روسیه دارای وضعیت آب و هوایی بسیار متنوع  است ، لازم است بدانید که بهترین زمان سفر به این کشور چه فصلی است تا اگر روزی قصد سفر به خارج از کشور را داشتید و در پی رزرو سفر به روسیه بودید قبل از سفر از وضعیت آب و هوایی تمام شهرهای آن مطلع شوید و لازم به ذکر است که در هیچ نقطه از روسیه آب و هوای استوایی دیده نمی شود و بخش بزرگی از کشور را آب و هوای قاره ای با زمستان‌ های طولانی و سرد و تابستان‌ های کوتاه تشکیل داده است.

در این مناطق بارش نسبتا کم است و در ادامه شهر اویمیاکن یکی از سردترین نقاط دنیا می‌باشد به این دلیل که دمای 72- درجه سانتی گراد نیز در این نقطه به ثبت رسیده ‌است و چنین دمایی کمترین دمای ثبت شده در دنیا برای یک منطقه مسکونی و هم چنین کم ترین دما در نیم‌ کره شمالی است .

لازم به ذکر است که در جنگل ‌های شمال دور نیز مانند بخش بزرگ  کشور ، زمستان‌ های شدید و طولانی و تابستان‌ کوتاه را شاهد هستیم و بارش نسبتا کم است و استپ‌ ها هم دارای زمستان‌ های بسیار سرد و طولانی و تابستان‌ های بسیار گرم  و سوزان دارد .

درباره روسیه بیشتر بدانید