بیسان تور تور ترکیه تور آنکارا

درباره آنکارا

اگرچه استانبول شناخته شده ترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه است، اما آنکارا پایتخت این کشور اروپایی است؛ اگر می خواهید از شلوغی استانبول فرار کنید اما همچنان در یک شهر پیشرفته جهانی باشید، آنکارا مکان بسیار خوبی برای رفتن است. آنکارا دومین شهر بزرگ ترکیه پس از استانبول است که در شمال غربی این کشور واقع شده است. آنکارا برای شهروندان سکولار ترکیه اهمیت نمادین دارد. این شهر جایی است که از آنجا دوره جدیدی برای مردم ترکیه آغاز شد و آن را تبدیل به نماد استقلال، توسعه و مدرنیته این کشور کرد.

آنکارا مرکز سیاسی و اداری ترکیه و یک شهر بزرگ و مدرن دانشگاهی است! به همین دلیل بخش زیادی از جمعیت آن را کارمندان، کارگران دولتی و دانشجویان تشکیل می‌دهند. همچنین این شهر به ‌عنوان پایتخت، محل زندگی اغلب دیپلمات‌های خارجی و کارکنان سفارت‌های کشورهای خارجی در ترکیه است و همین موضوع، به این شهر، چهره متفاوتی نسبت به دیگر شهرهای ترکیه داده است.

آنکارا در دل خود از ساختمان های مدرن شهری ، نهادهای دولتی و شرکت های تجاری بزرگ گرفته تا دانشگاه ها و سفارت خانه های خارجی را در این کشور جای گرفته اند و مهمتر اینکه شهر آنکارا شاهراه ارتباطی و قطب حمل و نقل کشور ترکیه بشمار می رود که دقیقا در مرکز کشور و فلات آناتولی واقع شده و راه را برای دسترسی مسافران و گردشگران به سایر مناطق مهم ترکیه هموار و راحت می کند .

شهر آنکارا بعد از استانبول، بزرگ‌ ترین و جذاب ترین شهر ترکیه است.

ایرانی‌ها می‌توانند بدون دریافت ویزا استانبول و با داشتن پاسپورتی معتبر (حداقل 6 ماه دارای اعتبار باشد) به ترکیه و استانبول سفر کنند. مدت زمان اقامت در این کشور نیز چیزی در حدود 90 روز است. 

آب و هوا

این شهر دارای آب وهوای قاره‌ای است؛ یعنی زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی دارد. 

آنکارا در بهار

آب و هوای آنکارا در فصل بهار نسبتا مطلوب و دلپذیر است و ترکیب رطوبت با دمای هوا، آب‌وهوای معتدل و نسبتا خنکی را ایجاد می‌کند. همچنین میزان بارش‌ها هم نسبتا کمتر می‌شود و میانگین ماهی 2 یا 3 بار در ماه است. میانگین دما در فصل بهار در آنکارا، 18 درجه سانتی‌گراد بوده و دومین فصل شلوغ آنکارا از لحاظ گردشگری محسوب می‌شود.

آنکارا در تابستان

تابستان‌های آنکارا بسیار گرم و سوزان است و میانگین دمای آنکارا در فصل تابستان 25 درجه سانتی گراد است. تابستان شلوغ‌ترین فصل آنکارا و ماه‌های خرداد و شهریور که از آب‌وهوای مطلوبی نیز برخوردار هستند؛ شلوغ‌ترین ماه‌های آنکارا در سال محسوب می‌شوند. همچنین میزان بارش‌ها در فصل تابستان معمولا صفر تا سه بار در ماه است.

آب و هوای آنکارا در پاییز، خلوت ترین فصل آنکارا

در فصل پاییز هم آنکارا از آب‌وهوای خوب و مطلوبی برخوردار است؛ به خصوص تا اواسط مهر ماه که هوا تقریبا معتدل بوده و بهترین فصل سفر به آنکارا به لحاظ آب و هوایی محسوب می‌شود. دمای آنکارا در فصل پاییز بین 14 تا 22 درجه سانتی گراد متغیر است و جمعیت گردشگران نیز در این فصل به حداقل خود می‌رسد.

آب وهوای آنکارا در زمستان

آنکارا در زمستان از آب‌وهوای سردی برخورداراست و میانگین دمای هوا به 3 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. اما از طرفی هم ارزان‌ترین فصل سال برای سفر به آنکارا محسوب می‌شود.

بهترین فصل سفر به آنکارا بر اساس آب ‌و هوا

با جمع‌بندی کلی از آب‌وهوای فصول مختلف در آنکارا، می‌توان نتیجه گرفت که بهترین فصل سفر به آنکارا فصل‌های بهار و پاییز هستند. زیرا میانگین دما در این فصول از 20 درجه سانتی‌گراد بیشتر نمی‌شود و شما به راحتی می‌توانید به گشت وگذار و تفریح در شهر بپردازید.

فرودگاه های آنکارا

فرودگاه آنکارا یکی از مهم‌ترین فرودگاه‌های کشور ترکیه واقع در پایتخت این کشور یعنی آنکاراست که در اصل نام آن فرودگاه اسن بوگا است اما به فرودگاه آنکارا شهرت دارد. مانند بسیاری از فرودگاه‌های دیگر این فرودگاه هم خارج از شهر آنکارا و در فاصله 28 کیلومتری آن قرار دارد. این فرودگاه به دلایل زیادی حائز اهمیت است. طبیعتا به دلیل قرارگیری در پایتخت ترکیه تعداد پروازهای داخلی و خارجی در این فرودگاه بیشتر از دیگر فرودگاه‌های دنیاست و به دلیل قرارگیری در منطقه‌ای اروپایی و آسیایی ، یکی از فرودگاه‌های پیشرفته با حداکثر امکاناتی است که می‌توان تصور کرد. این فرودگاه معماری خاص و ویژه‌ای دارد و هرچند به ظاهر بیشتر امکانات آن در دیگر فرودگاه‌ها هم وجود دارند اما شک نکنید که کیفیت ارائه خدمات و امکانات در این فرودگاه چند برابر است.

نقشه مترو آنکارا

جاذبه های گردشگری

جاذبه های تاریخی

موزه‌ها همواره برای برخی افراد لذت بخش و به یاد ماندنی تلقی می‌شود، موزه‌ای که می‌تواند قدمت چندین ساله ترکیه را به رسمیت نشان دهد، موزه فضای باز آلتینکوی است که در آنکارا قرار دارد برای هر سنینی مناسب می‌باشد. از دیگر جاذبه های تاریخی آنکارا میتوان به موزه اریمتان ، موزه راحمی ام کوچ ، موزه هنر و مجسمه‌سازی آنکارا ، موزه قوم‌نگاری آنکارا ، معبد آگوستوس ، آنیت‌کابیر یا آنیت قابیر به معنی قبر یادمانی ، منطقه تاریخی اولوس ، مسجد قوجاتپه ، مسجد اصلانهانه ، مسجد بش تپه ، مسجد احمد حمدی آکسکی ، مسجد حاجی بایرام و مسجد کجاتپه را اشاره کرد.

جاذبه های تفریحی

برج آتاکوله به عنوان یکی از برج‌های آسمان خراش آنکارا محسوب می‌شود که ارتفاعی 125 متری دارد. این برج در مرکز شهر آنکارا قرار گرفته است. طرح و ایده ساخت این برج از سال 1987 شروع شد و در طی 2 سال این پروژه به اتمام رسید. هنگامی که به بالای این برج راه پیدا کنید، افق و چشم انداز بی‌نظیری را می‌توانید از این شهر ببینید که هیچ جای آنکارا وجود ندارد؛ همچنین در این برج، رستوران گردان‌های بین المللی وجود دارد تا لذت دیدن از برج آتاکوله را دوچندان کند. همچنین آبشار کچیورن ، دریاچه آبرفتی ایمیر ، شهربازی آنکارا ، پارک جنگلی آتاتورک ، خیابان تونالی هیلمی ، محله هامامونو ، آکواریوم آکوا وگا و دریاچه موگان نیز جزو جاذبه های تفریحی آنکاراست.

جاذبه های خرید

مراکز خرید فراوانی نیز در این شهر قرار دارند از جمله مهمترین این مراکز مرکز خرید آنکامال ، مرکز خرید اوت لت اوپتیموم  ، مرکز خرید اوت‌لت فروم ، مرکز خرید کاروم ، مرکز خرید گالریا  ، مرکز خرید آرکادیوم ، بازار محمود پاشا عثمانی ، بازار سیکریکسیلار یوکوسو ، مرکز خرید بیلکنت ، مرکز خرید سپا ، مرکز خرید نکست لول میباشد.

شکم گردی در آنکارا

آنکارا شهری است که غذاهای متنوع و خوشمزه ای را به مردم و گردشگران ارائه می دهد. شما می توانید از غذاهای ترکیه ای سنتی و مدرن، غذاهای دریایی، غذاهای ایتالیایی، غذاهای مکزیکی و بسیاری دیگر لذت ببرید. رستوران های آنکارا همچنین دکوراسیون های جذاب و منحصر به فرد دارند که از تاریخ، فرهنگ و طبیعت ترکیه الهام گرفته شده اند. بعضی از رستوران ها در عمارت های قدیمی، کاروانسراها و باغ های زیبا قرار دارند. بعضی دیگر نظر شما را با چشم انداز های خیره کننده از شهر و برج های مشهور به خود جلب می کنند. بعضی هم با نام گذاری های خلاقانه و طنز آمیز خود شما را سرگرم می کنند. چند نمونه از بهترین رستوران های آنکارا عبارند از: رستوران تریلیه ، رستوران بویاسیزاده کوناگی ، رستوران حیامی شاراپ اوی (خیام) ، رستوران چنگلان براسریه ، رستوران بالیکچیکوی ، رستوران زنگر پاشا کوناگی ، رستوران لمان کولتور و رستوران فیگه

Tavolo Mio Brasserie: یک رستوران مدیترانه ای که غذاهای ترکیه ای را با سبک مدرن سرو می کند. رستوران فضای دلپذیر و پرسنل مودب دارد.

L’avare: یک رستوران ایتالیایی که با کیفیت بالای غذاها و قیمت مناسب شهرت دارد. رستوران فضای گفتگو و صمیمانه ای دارد.

Trilye Restaurant: یک رستوران دریایی که با تخصص خود در سرو ماهی و صدف شناخته شده است. رستوران فضای سبز و آبی دارد و چشم انداز خوبی از باغ روبه رو خودش دارد.

Pizza Il Forno: یک رستوران پیتزایی که با تست کرسپ و لذت بخش خود جلب نظر می کند. رستوران فضای ساده و شلوغ دارد.

Louise Brasserie & Lounge: یک رستوران با بار اروپایی که با غذاهای خوشمزه تحسین شده است. رستوران فضای شاد و جوانپسند دارد.

Kebap 49: یک رستوران کبابی که با تخصص خود در سرو نان لواش و کباب خود معروف شده است.

هزینه های سفر به آنکارا

درباره آنکارا بیشتر بدانید