بیسان سوالات متداول
سوالات متداول
پاسپورت تست PCR شرایط استرداد مقدار بار مجاز نرخ کودک زیر 12 سال تفاوت پرواز چارتر و سیستمی عوارض خروج تور انفرادی و گروهی ویزا ارز مسافرتی

پاسپورت

حداقل اعتبار مورد نیاز پاسپورت برای سفرهای خارجی چقدر است؟

حداقل اعتبار مورد نیاز پاسپورت برای سفر به اغلب کشورهای دنیا بیش از 6 ماه است. بر این اساس اگر شما قصد خرید یک بلیط هواپیما به مقصد استانبول را داشته باشید باید حداقل 6 ماه زمان به تاریخ انقضای پاسپورت شما باقی مانده باشد. البته این زمان در خصوص سفرهای هوایی صادق است و اگر نوع سفر خارجی شما متفاوت باشد، قوانین موجود در این زمینه نیز کمی تغییر می کنند. برای مثال در سفر زمینی به کشور عراق اعتبار 2 ماهه پاسپورت نیز کافی می باشد، پس با توجه به کشور مقصد و نوع سفری که در پیش دارید قوانین متفاوتی وجود دارد.

تست PCR

برای کودکان از چه سنی تست PCR پرواز ضروری است؟

با توجه به قوانین موجود فقط کودکان بالای 12 سال نیاز به انجام تست دارند.

مدت زمان اعتبار گواهی تست منفی PCR در زمان ورود به کشور مقصد چگونه است؟

هنگام ورود به کشور مقصد، از زمان صدور گواهی تست منفی PCR معمولا نباید بیشتر از ۷۲ ساعت گذشته باشد، اما قوانین بعضی از کشور‌ها متفاوت می‌باشد، در نتیجه بهتر است قبل از اقدام به سفر قوانین کشور مقصد را در سایت یاتا تراول سنتر (www.iatatravelcentre.com) بررسی نمایید.

شرایط استرداد

استرداد پروازهای سیستمی به چه صورت میباشد؟

استرداد پروازها بستگی به زمان کنسل کردن پرواز دارد، اینکه شما چند روز و یا چند ساعت قبل از زمان پرواز اقدام برای کنسلی پرواز انجام داده باشید و مورد دیگر اینکه استرداد پروازها بسته به سیاست و قوانین شرکت های هواپیمایی متفاوت است.

مقدار بار مجاز

مقدار بار مجاز هواپیما چقدر است؟

در پرواز های خارجی وابسته به ایرلاین انتخابی از 20 تا 30 کیلوگرم در اکونومی کلاس امکان حمل بار وجود دارد؛ البته در برخی از ایرلاین های بین المللی امکان حمل دو بسته 23 کیلوگرمی مقدور است. در پرواز های داخلی اما مقدار بار مجاز 15 الی 20 کیلوگرم است. بیش از این مقدار مشمول بر پرداخت هزینه بیشتر و قوانین اضافه بار است. البته میزان بار مجاز به کلاس پرواز شما نیز مرتبط بوده و با انتخاب کلاس های بیزنس و یا فرست کلاس امکان حمل بار بیشتری خواهید داشت.

نرخ کودک زیر 12 سال

قیمت بلیط هواپیما برای کودکان زیر 12 سال چقدر است؟

در کلیه پرواز های داخلی و خارجی هزینه بلیط برای کودکان 0-2 سال برابر با 10 درصد و برای کودکان 2-12 سال برابر با 75 درصد از قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسال بعلاوه عوارض خواهد بود.

تفاوت پرواز چارتر و سیستمی

تفاوت بلیط هواپیما چارتری با سیستمی چیست؟

بلیط هواپیما چارتری یا لحظه آخری معمولا قیمت کمتری نسبت به بلیط های سیستمی دارند اما امکان استرداد وجه ندارند و نرخ کودک و بزرگسال آن ثابت است. اما نرخ بلیط های سیستمی ثابت و قابل استرداد است و برای کودکان قیمت پایین تری دارد.

عوارض خروج

آیا عوارض خروج از کشور به عهده آژانس مسافرتی است؟

خیر پرداخت عوارض خروج از کشور به عهده مسافر می‌باشد و آژانس مسافرتی صرفا تامین کننده بلیط، ویزا و اقامت برای مسافران می‌باشد.

تور انفرادی و گروهی

تور انفرادی و گروهی چه توری است؟

تور انفرادی : توری که به صورت منفردا اجرا می شود، شامل بلیط رفت و برگشت ( زمینی یا هوایی)ترانسفر و اقامت در هتل و سیم کارت و بیمه می شود. این تور مناسب برای افرادی است که تاریخ خاصی را می خواهند به سفر بروند. تور گروهی : توری که از قبل هتل و پرواز یا اتوبوس برای تاریخ خاصی رزرو شده است و معمولا نرخ این تور مناسب تر از تور انفرادی می باشد.

ویزا

آیا آژانس در قبال ریجکتی ویزا مسئول است ؟

خیر ، چرا که در صدور ویزا سفارت مربوطه مجری مستقیم است و آژانس مسافرتی تنها به عنوان درخواست کننده ویزا وارد عمل می شود .

ارز مسافرتی

آیا ارزمسافرتی را می توان از آژانس های مسافرتی دریافت نمود ؟

خیر ، معمولا مسافران برای تهیه ارز مسافرتی باید مدارک سفر خود از جمله بلیط و ویزا را به صرافی ارائه داده و حواله ارزی دریافت کنند .

حداکثر رقم مجاز وجه نقد ارز که میتوان از کشور به ازاء هر نفر خارج کرد چقدر است؟

همراه داشتن ارز خارجی بیش از ۵ هزار یورو مشمول مقررات و ضوابط ناظر بر ارز همراه مسافر بوده و مستلزم اظهار به گمرک می‌باشد.