بیسان تور تور آذربایجان تور باکو

تور های باکو

نوع نمایش
  • جدول
  • خلاصه

درباره باکو

باکو پایتخت جمهوری آذربایجان است که در حاشیه دریای کاسپین (خزر) قرار دارد. باکو تنها وسیع ترین شهر کشور آذربایجان است که بزرگ ترین شهر منطقه قفقاز هم هست و امروزه به دلیل ویژگی هایی مانند بافت و ساخت وساز های اروپایی و پیشرفت قابل توجه آن، به قطب گردشگری آذربایجان تبدیل شده است. همچنین باکو مرکز علمی، فرهنگی و صنعتی جمهوری آذربایجان محسوب می شود و بنابراین اهمیتی زیادی در این کشور دارد دارد.

شاید جالب باشد بدانید که نام پایتخت آذربایجان ریشه ای فارسی دارد، البته درباره آن که باکو دقیقا از چه کلمه ای گرفته شده است اختلافاتی وجود دارد. برخی معتقدند باکو از کلمه ای پهلوی گرفته شده که در لغت به معنای «شهر خدا»ست . برخی دیگر نیز درباره ریشه نام باکو نظر دیگری دارند. به گمان این افراد نام «باکو» از کلمه فارسی «بادکوبه» گرفته شده و انتخاب این اسم به جهت بادهای شدید شهر باکو بوده است. در واقع در تمام طول سال در باکو بادهای پرقدرتی می وزد که باعث شده این پایتخت را با عنوان «شهر بادها» بشناسند. 

آب و هوای شهر باکو

واقعیتی بسیار جالب در مورد آب و هوای باکو وجود دارد و آن هم میانگین دمای 14.2 درجه سانتی گرادی اش در تمام طول سال می باشد. دمایی که تنها 0.1 درجه با دمای متوسط کل زمین اختلاف دارد. این شهر دارای آب و هوای نیمه خشک و معتدل قاره ای است و میانگین بارش سالانه در آن حدودا 329 میلی متر می باشد. باکو شاهد تابستان هایی گرم و خشک، زمستان هایی بسیار سرد و نسبتا مرطوب و خنک خواهد بود. در برخی سال ها بارش برف در باکو زیاد و سطح شهر در تمام طول زمستان با برف پوشانده شده. بارش های تابستانی به ندرت در باکو رخ می دهد. در این شهر سیر درجه حرارت های فصلی نسبت به سایر مناطق موجود در اقلیم دریای خزر و عرض جغرافیایی مشابه بسیار کمتر است. آب و هوای باکو در بسیاری از ماه های سال بسیار خنک و خوشایند خواهد بود. همچنین گرمترین ماه های سال در باکو ماه های ژوئیه و اوت با میانگین روزانه 26.4 درجه سانتیگراد و سردترین ماه های سال ماه های ژانویه و فوریه با میانگین روزانه 4.3 درجه سانتیگراد می باشند.

بهترین زمان سفر به باکو

آذربایجان را سرزمین آتش می‌نامند؛ اما باکو را بهتر است با توجه به نامی که بر آن گذاشته‌اند، سرزمین باد دانست (باکو در لغت به‌معنای محلی است که باد زیادی در آن می‌وزد). با اینکه آب‌وهوای باکو در طول سال تغییر چندانی نمی‌کند و زمستان‌هایی نه خیلی سرد و تابستان‌هایی نه خیلی گرم دارد، بادهای آن که ناگهانی آغاز می‌شوند هر لحظه این قابلیت را دارند که سفر را تحت‌تاثیر قرار بدهند.

نقشه مترو باکو

هزینه سفر به باکو

درباره باکو بیشتر بدانید