غذاهای خینکالی و خاچاپوری
1401/02/17
خینکالی
غذاهای
خاچاپوری
و
خینکالی یک غذای فوق العاده‌ی گرجی با بقچه خمیر بسیار پرطرفدار است که با مواد مختلفی پر می‌شود. این غذا که در دسته بندی غذاهای اشتها آور قرار دارد در نواحی کوهستانی گرجستان بسیار استفاده می‌شود. درون این خمیر از گوشت بره، گوساله، خوک و یا حتی قارچ و سبزیجات استفاده می‌شود. برخی از مناطق گرجستان این غذا را بسیار تند سرو می‌کنند و برخی دیگر مدل نمکی و شور آن را بیشتر دوست دارند. در این غذا گوشت می‌تواند در وضعیت کم پز و یا سرخ شده قرار بگیرد و همه چیز به سلیقه افراد بستگی دارد. خینکالی از قدیمی‌ترین غذاهای سنتی گرجستان بوده که البته بیشتر برای عصرانه سرو می‌شود.

خینکالی یک غذای فوق العاده‌ی گرجی با بقچه خمیر بسیار پرطرفدار است که با مواد مختلفی پر می‌شود. این غذا که در دسته بندی غذاهای اشتها آور قرار دارد در نواحی کوهستانی گرجستان بسیار استفاده می‌شود.
درون این خمیر از گوشت بره، گوساله، خوک و یا حتی قارچ و سبزیجات استفاده می‌شود. برخی از مناطق گرجستان این غذا را بسیار تند سرو می‌کنند و برخی دیگر مدل نمکی و شور آن را بیشتر دوست دارند. در این غذا گوشت می‌تواند در وضعیت کم پز و یا سرخ شده قرار بگیرد و همه چیز به سلیقه افراد بستگی دارد. خینکالی از قدیمی‌ترین غذاهای سنتی گرجستان بوده که البته بیشتر برای عصرانه سرو می‌شود.
خمیری که به عنوان رویه پیراشکی این غذا قرار دارد می‌بایست بسیار لطیف باشد و عموماً برخی از خینکالی‌ها پس از طبخ در روغن داغ سرخ می‌شوند، رنگ طلایی به خود می‌گیرند.

 


اگر در گرجستان به خانه یک فرد گرجی دعوت شوید قطعا بر روی میز خاچاپوری سرو می‌شود. این غذای روح نواز در فهرست غذاهای لذیذ و بسیار پرطرفدار گرجستان قرار دارد. عده‌ای نام آن را نان و پنیر کلاسیک گرجی نامیده‌اند.
خاچاپوری انواع مختلفی دارد مانند ایمرولی، مگرولی و آجارولی.
نوع طبخ هر بخش این غذا با بخش دیگر متفاوت است و یک بخش آن باید بیشتر طبخ شود و حالت ترد به خودش بگیرد و بخش دیگر آن نیاز است که کمی نرم تر باشد.
خاچاپوری آجارولی مخصوص منطقه ساحلی آجارا در گرجستان است. بطور کلی نوع اصیل این غذا به شکل قایقی است که در وسط آن یک تخم مرغ استفاده شده است و شکل قایق بیضی شکل را به خود اختصاص می‌دهد.


نظرات 0 نظر ثبت شده
نام
نام خانوادگی
متن پیام