همه چیز  درباره میدان باستیل

میدان باستیل یکی از اصلی‌ترین میدان‌های شهر پاریس است که مناطق اطراف آن نیز به همین نام شناخته می‌شوند.

در مرکز این میدان ستونی به نام "جولای" که یادبودی برای گرامیداشت وقایع انقلاب جولای سال 1830 می‌باشد، قرار گرفته است.

از جمله موارد دیگری که در این مکان قرار دارند می‌توان به اپرای باستیل، ایستگاه مترو باستیل و بخشی از کانال مارتین نیز اشاره کرد.

طول این میدان ۲۱۵ متر و عرض آن ۱۵۰ متر است.

در گذشته در این مکان زندانی با نام باستیل قرار گرفته بود که در تاریخ 14 جولای 1789 در اثر حمله نابود شد.

این میدان محل برگزاری جشن‌ها، تجمعات و برنامههایی از این قبیل می‌باشد.

در منطقه شمال شرقی باستیل کافه‌ها و رستوران‌های فراوانی وجود دارد که شب‌ها بسیار شلوغ می‌شوند.

 

 

تاریخچه میدان باستیل

باستیل بین سال‌های 1370 تا 1383 در زمان سلطنت پادشاه چارلز پنجم به عنوان بخش دفاعی پاریس ساخته شد.

این سازه در قرن 17 توسط ریچلیو، که وزیر ارشد پادشاه لوئی سیزدهم بود به زندان ایالتی تبدیل شد.

آن زمان، زندان خانه‌ی زندانیان سیاسی، زندانیان مذهبی، نویسندگان فتنهگر و جوانان شروری که به درخواست خانواده هایشان به آنجا آورده می‌شدند، بوده است.

از نظر استانداردها، زندان‌های بدتری هم در فرانسه وجود داشته است اما از نظر روایات ادبیات رایج، باستیل مکان وحشت و ظلم، و نمادی از خشونت استبدادی بوده است.

سرانجام به دنبال چندین روز آشفتگی، مردم پاریس در 14 جولای 1789 به دلیل درگیری‌هایی که بین گروه‌های مختلف وجود داشت به باستیل حمله کردند.

در آن زمان تنها هفت فرد زندانی در آن حضور داشتند. جمعیتی حدود 600  نفر حوالی صبح جمع شده و خواستار از بین بردن زندان، سلاح‌ها و باروت‌ها شدند. سرانجام مردم پیروز به فتح و آزادی قلعه باستیل شدند.

در شانزدهم ژوئن سال 1792، منطقهی اشغال شده باستیل به یک میدان تجلیل از آزادی تبدیل شد و ستونی در آنجا بنا کردند. اولین سنگ توسط پالوی گذاشته شد، با این حال ساخت و ساز هرگز انجام نشد و به جای آن در سال 1793 یک آب‌نما ساخته شد. در سال 1808، ناپلئون دستور داد بنایی به شکل فیل برای یادبود، با عنوان فیل باستیل در این مکان ساخته شود.

طول این بنا 24 متر طراحی شده بود و دسترسی به بالای آن از طریق پلکان موجود در یکی از پاهایش امکان‌پذیر بود. ویکتور هوگو در کتاب بینوایان به این بنا اشاره کرده است اما متاسفانه این بنای یادبود در سال 1846 تخریب شد. امروزه به جز یک علامت در «بلوار هنری چهارم» که نشان می‌دهد باستیل در آن مکان قرار داشته، هیچ اثری از این زندان دیده نمی‌شود.

پشت مکان سابق کاخ باستیل تبدیل به یک مارینا یا همان بندر کوچک شده تا قایق‌های تفریحی از آن استفاده کنند. همچنین در روزهای پنجشنبه و یکشنبه، یک بازار خواربار فروشی در پارک واقع در بخش شمالی این میدان راه می‌اندازند که ماهی، گوشت، پنیر، میوه‌ی تازه و انواع لباس را به فروش میرسانند.

 

حقایق جالب پیرامون باستیل

  1. باستیل در ابتدا یک زندان نبوده و به عنوان یک قلعه ساخته شده بود تا از شهر پاریس در برابر تهدید انگلیسی‌ها در طول جنگ صد ساله دفاع کند.  
  1. به جای نبرد با انگلیسیها، باستیل درگیری‌های داخلی فرانسه را با جنگ بین بورگوندی‌ها و آرمناگس‌ها و جنگ‌های مذهبی، در طول قرن شانزدهم مشاهده کرد.
  1. هنگامی‌که باستیل در قرن 13 ساخته شد، به عنوان یک سنگر مدرن و قدرتمند مورد تمجید همگان قرار گرفت.
  1. برخلاف باور همگان شرایط زندانیان در باستیل استثنایی بوده و هیچ اثری از شکنجه دیده نمی‌شد.
  2. در فرانسه روز باستیل یعنی 14 جولای با رژه، آتش بازی و رقص‌های زیادی برگزار می‌شود، اما تعداد کمیاز آنها در میدان باستیل برگزار می‌شود. رژه نظامیروز باستیل در واقع از طاق پیروزی آغاز می‌شود، سپس مسیری را در امتداد شانزه‌لیزه تا میدان کنکورد دنبال می‌کند. آتش بازی‌ها نیز عصر در نزدیکی برج ایفل برگزار می‌شود.

 

آدرس و دسترسی به میدان باستیل

اگر تور پاریس را برای سفر برگزیده‌اید تماشای میدان باستیل که یکی از زیباترین میدان‌های واقع در شهر پاریس است، از دست ندهید.

دسترسی به این مکان به آسانی با مترو، قطار و اتوبوس امکان پذیر است. ایستگاه مترو باستیل دقیقا در همان مکان واقع شده است. برای استفاده از اتوبوس باید خطوط 29, 69, 76, 86, 87, 91 را سوار شوید.

آدرس: Place de la Bastille, 75011 Paris, France