باغ ملی گیاه شناسی تفلیس National Botanical Garden of Georgia

باغ ملی گیاه‌شناسی در شهر تفلیس واقع شده و تاریخ ساخت آن به بیش از سه قرن پیش بازمی‌گردد، اولین بار در سال 1671 توسط یک گردشگر فرانسوی به نام ژان شاردن بعنوان باغ سلطنتی و پس از آن در سال 1625 باغ قلعه یا باغ Seidabad نام گذاری شد. باغ گیاه‌شناسی در اوایل قرن 19 بازسازی و درسال 1845 به منظور بازدید عموم بازگشایی شد و امروزه یکی از جاذبه‌های زیبا و دیدنی این شهر به شمار می‌رود.

باغ ملی گیاه‌شناسی در شهر تفلیس واقع شده و تاریخ ساخت آن به بیش از سه قرن پیش بازمی‌گردد، اولین بار در سال 1671 توسط یک گردشگر فرانسوی به نام ژان شاردن بعنوان باغ سلطنتی و پس از آن در سال 1625 باغ قلعه یا باغ Seidabad نام گذاری شد. باغ گیاه‌شناسی در اوایل قرن 19 بازسازی و درسال 1845 به منظور بازدید عموم  بازگشایی شد و امروزه یکی از جاذبه‌های زیبا و دیدنی این شهر به شمار می‌رود.
این باغ بزرگ که از 4500 گونه از گیاهان بومی و غیربومی، قفقازی و ارقام زینتی تشکیل شده است وسعتی حدود 98 هکتار داشته و همچنین بعنوان یک نهاد آموزشی و تحقیقاتی نام برده می‌شود.


انواع درختان سرسبز و تنومند، غرفه‌ها، پل‌های زیبایی در اطراف باغ، کوچه‌های سایه‌دار و از همه مهم تر یک آبشار زیبا در محیط باغ همه و همه این مکان را تبدیل به محیط دلچسبی برای پیاده روی و دوچرخه سواری گردشگران کرده است.


 

 


بازدید از این باغ برای علاقه مندان و دانشجویان و دانش آموختگان گیاه‌شناسی و یا دیگر رشته‌های مرتبط بسیار جذاب و قابل توجه خواهد بود. حداقل دما در این باغ ملی 17 درجه و حداکثر دما 39 درجه می‌باشد و در فصل تابستان برای رفاه بیشتر بازدیدکنندگان محوطه‌ی باغ مجهز به سیستم‌های تهویه هوا می‌باشد.
تئاتر روستاولی، پل صلح تفلیس و قلعه ناریکالا از جمله دیگر جاذبه‌های تاریخی و دیدنی تفلیس هستند که در اطراف و نزدیکی این منطقه قرار دارند و در بازدید از این مکان می‌توانید سری هم به آنها بزنید. همچنین از این باغ می‌توانید منظره‌ی زیبای قلعه و مجسمه مادر گرجستان را تماشا کنید.