معرفی باغ تویلری پاریس

باغ تویلری که نام خود را از کارخانه‌های کاشی (tuile در زبان فرانسوی به معنی کاشی است) گرفته‌است، یک پارک زیبا و باشکوه می‌باشد که در منطقه‌ی یک پاریس بین موزه لوور و میدان کنکورد واقع شده‌است.

این باغ در سال 1564، توسط کاترین د مدیچی به عنوان باغِ قصرِ تویلری ساخته شد و سرانجام در سال 1667 برای عموم افتتاح شد و پس از انقلاب فرانسه به یک پارک عمومی‌ تبدیل شد.

طراح معروف پادشاه آندره لونوتر، سال 1664 ظاهر زیبای کنونی باغ را به آن بخشیده است. در قرن نوزدهم، بیستم و بیست و یکم، این باغ مکانی برای جشن، قرار ملاقات، قدم زدن و آرامش پاریسیها بوده‌است. 

 

تاریخچه و ساختار معماری باغ تویلری 

در قرن سیزدهم باغ تویلری چیزی نبود جز زمینهای وسیع و اراضی نامشخص که فقط کارخانههای کاشی در آن وجود داشتند. اما کاترین د مدیچی همسر سابق هنری دوم، چهره‌ی آنجا را دگرگون ساخت. در سال 1564 ملکه دستور ساخت کاخ تویلری را صادر کرد، که بعدها محل اقامت تعداد زیادی از حاکمان فرانسه مانند هنری چهارم، لوئی چهاردهم و ناپلئون بناپارت شد. همزمان با این تحولات، یک باغ ایتالیایی در ضلع غربی کاخ ساخته شد و در آغاز قرن هفدهم، یک نارنجستان و زمینی برای پرورش ابریشم نیز اضافه شدند.  

در سال 1664، لوئی چهاردهم و وزیرش ژان باپتیست کلبرت تصمیم گرفتند سبک باغ مدیچی را به طور کامل تغییر دهند و از طراح فضای سبز، آندره لونوتر خواستند تا آن را به طور کامل طراحی کند.

این معمار کار را بر عهده گرفت و باغ را به سبک بسیار محبوب فرانسوی طراحی کرد، طراحی او تا به امروز هم دست نخورده باقی مانده‌است و بازدیدکنندگان هنوز هم می‌توانند در همان گذرگاههای اصلی قدم زنند.

در مرکز کاخ، لونوتر یک گذرگاه میانی به همراه‌ یک حوضچه گرد بزرگ در انتهای شرقی، و یک حوضچه با شکل هشت ضلعی ساخته است. در امتداد اسکلههای تویلری این معمار هنرمند یک تراس، دقیقا کنار آب بنا کرده است.

علاوه بر این لونوتر سراسر باغ را با مجسمههای مرمری بسیار زیبا مزیّن کرده بود که هنوز هم قابل مشاهده هستند. در سال 1719 در ورودی اصلی باغ، دو مجسمه سوار بر اسب بالدار ساخته شدند. باغ تویلری یکی از شاهدان تاریخ فرانسه بوده است، در جریان شورش سال 1789، لوئی شانزدهم و ماری آنتوانت پس از اینکه انقلابیون آنها را از کاخ ورسای برگرداندند، به این کاخ پناه آوردند. در زمان سلطنت ناپلئون سوم، دو ساختمان به منظور استقبال از jeu de paume (تنیس واقعی) و یک نارنجستان، به ترتیب ساخته شدند.

امروزه ساختمان مربوط به تنیس تبدیل به‌ یک موزه هنرهای معاصر به نام "گالری ملی ژودوپوم" شده و نارنجستان نیز تبدیل به یک موزه هنرهای مدرن به نام "موزه نارنجستان" شده‌است. نمایشگاههای موقتی هم عضو جدانشدنی از باغ تویلری هستند. 

 

دانستنیهای جالب در مورد باغ تویلری 

1. باغ تویلری زمانی متعلق به یک کودک نه ساله بوده است. پس از ترور هنری چهارم، لویی سیزدهم که تنها نه سال داشت، خود به خود مالک این باغ شده بود. او باغ را به یک شهربازی تبدیل کرده بود و همچنین از آن برای نگهداری حیواناتی که شکار کرده بود، استفاده می‌کرد. 

2. شارل پرو یک نویسنده فرانسوی بوده و به خاطر آثاری همچون زیبای خفته، معروفیت زیادی دارد. در سال 1667 به درخواست او ورود مردم عادی به باغ تویلری امکان‌پذیر شد. این اولین بار بوده که‌ یک باغ سلطنتی دسترسی عمومی داشته است. 

3. در اواخر قرن نوزدهم و آغاز قرن بیستم، باغ تویلری از سرگرمی‌های عمومی از جمله آکروبات، تئاترهای عروسکی، غرفه‌های لیموناد، قایق‌های کوچک روی دریاچه‌ها، الاغ سواری و غرفه‌های اسباب بازی پر شده بود. اگرچه امروزه این فعالیتها دیگر صورت نمی‌گیرند اما می‌توانید از جشنوارههای تابستانی و بازارهای کریسمسی در باغ لذت ببرید.  

 

چه کارهایی را در باغ تویلری انجام دهید 

1. از یک تور پیاده روی سرگرم کننده برای بازدید از جاذبه‌های اصلی شهر پاریس، که از خانه اپرای گارنیه آغاز و به باغ تویلری ختم می‌شود، لذت ببرید. 

2. یک تفریح جالب برای کسانی که تور پاریس را انتخاب می‌کنند شرکت در بازی بول در این پارک است که یک ورزش فرانسوی می‌باشد. فرانسوی‌ها، پیر و جوان عاشق این بازی هستند. 

3. از آثار و شاهکارهای موزه نارنجستان، به ویژه نیلوفرهای آبی دیدن کنید. همچنین از نقاشی‌های فوق‌العاده‌ی استادان بزرگ و مشهور فرانسوی نیز لذت ببرید. 

4. از نمایشگاه عکاسی در موزه‌ی ژودوپوم دیدن فرمایید. 

5. سه رستوران در باغ وجود دارند که می‌توانید برای صرف غذا به آنها سر بزنید: لا تراس دو پمون، کافه دس مارونی و رستوران لو مدیچی. 

 

آدرس و دسترسی باغ تویلری 

باغ تویلری در منطقه‌ی یک پاریس و بین موزه لوور و میدان کنکورد واقع ‌شده‌است. ورود به این باغ برای عموم آزاد و رایگان می‌باشد.

اگر تور فرانسه را برگزیده‌اید نگران دسترسی در داخل شهر پاریس نباشید، دسترسی به این باغ نیز به راحتی با وسایل نقلیه‌ی عمومی امکان‌پذیر است. با استفاده از مترو می‌توانید در ایستگاه میدان کنکورد و یا ایستگاه تویلری پیاده شوید. با استفاده از قطار RER می‌توانید در ایستگاه موزه اورسی پیاده شوید، و برای اتوبوس باید از خطوط 21, 27, 42, 68, 69, 72, 73, 84, 94, 95 استفاده کنید. 

آدرس: Place de la Concorde, 75001 Paris, France